Preskočite na vsebino

Anatomija dojk

Da bi lahko razumeli dojenje, pravo prakso in nekatere težave, ki se nam na poti pojavijo, moramo najprej razumeti osnovno anatomijo ženskih dojk. Glavne strukture dojke vključujejo:

  • Bradavico in areolo, ki sta v osnovi izoblikovane tako, da omogočata dojenje, bradavice se po navadi povečajo med nosečnostjo, medtem ko areole postanejo temnejše. Nekateri strokovnjaki verjamejo, da je to način, s katerim mati narava poenostavi dojenčku, da najde pot do dojke.
  • Mlečno tkivo, to tkivo vsebuje veliko žlez, ki proizvajajo mleko, in ga izločajo v mlečne kanale, ki omogočajo mleku, da teče vse do bradavice. Mlečni kanali so obdani z mišicami, ki se med dojenjem skrčijo, in tako vzdržujejo dotok mleka.
  • Vezno tkivo in maščobe, ta tkiva nudijo podporo in zaščito občutljivejšim delom dojke, ki izločajo mleko.
  • Žile, žleze in živčevje.

Med nosečnostjo in po porodu so vaše dojke podvržene velikim spremembam, ki jih vodijo štirje hormoni, ki jih izloča vaše telo: estrogen, progesteron, prolaktin in oksitocin.

Estrogen in progesteron se izločata iz placente med nosečnostjo in njuna vloga je, da pripravita dojke na proizvajanje mleka. Pod njunim vplivom bodo vaše dojke pričele kreirati več mlečnih kanalov, vendar se proizvajanje mleka še ne bo začelo. Po porodu in po odstranitvi placente padejo ravni teh dveh hormonov v vašem telesu ter tako dajo signal, da se lahko prične proizvajanje mleka.

Po porodu se prvo mleko, ki ga vaše dojke izločijo, imenuje kolostrum. Ta gosta in prozorna tekočina je polna protiteles, ki bodo zaščitila vašega dojenčka tako, da bo imel njegov imunski sistem dovolj časa, da se razvije in okrepi. Nekaj dni kasneje se bo začelo proizvajati pravo mleko in opazili boste, da bodo vaše dojke postale nabrekle, težke in tople na otip. Ta pojav je normalen in bo v nekaj tednih izzvenel.

Potem ko sta estrogen in progesteron opravila svoje delo, ga prevzameta prolactin in oksitocin. Prolaktin je tisti, ki spodbuja vaše telo, da proizvaja mleko. Vsakič, ko vašega dojenčka hranite ali pa si iztisnete mleko, se raven prolaktina v vašem telesu zviša in da vašim dojkam potreben signal, da proizvajajo več mleka. Na drugi strani pa oksitocin poskrbi, da se mleko iz dojk sprosti.Torej povzroči refleks iztekanja mleka, ko se mleko iztisne iz rezervarjev in črpa v mlečne kanale. Ključni signal za refleks iztiskanja je občutek sesanja, ki ga ustvari vaš dojenček, ko se poskuša hraniti.

Proizvodnje mleka je v vašem telesu urejena na fascinanten način s pomočjo proteina, ki se imenuje laktacija. Ta protein zmanjšuje proizvajanje mleka, ko so dojke polne. Zatorej se mleko proizvaja na osnovi mehanizma potrebe in povpraševanja. Če prenehate dojiti vašega dojenčka ali če preskočite hranjenje, se raven proteina v vaših prsih poviša, kar povzroča manjše proizvajanje mleka. Enako velja za drugo smer. Več kot dojite vašega dojenčka, več mleka bo vaše telo proizvajalo. Zato je tako pomembno, da dojite kolikor pogosto je to mogoče, zato da se vaše mleko proizvaja na visoki, optimalni ravni.