Preskočite na vsebino

Kako povečati oskrbo materinega mleka

V primeru, da vas skrbi ali proizvajate zadostno količino materinega mleka za potebe svojega dojenčka, vam je lahko v pomoč, da se zavedate, da niste sami. Mnogo mamic širom po svetu si deli enake skrbi. V primeru, da vaš dojenček enakomerno napreduje, ima zadostno količino mokrih pleničk in na dnevni ravni izloča blato ter če čutite, da so vaše dojke po dojenju lažje in bolj mehke, potem vaš dojenček najverjetneje dobi toliko mleka, kot ga potrebuje. Če pa vseeno imate vprašanja in ste zaskrbljeni, ne odlašajte in se posvetujte s svojim zdravnikom ali pa s svetovalcem za dojenje. Spodaj je navedenih nekaj nasvetov, kaj lahko storite, da bi povečali oskrbo materinega mleka v primeru, da se vam zdi, da nimate dovolj materinega mleka ali pa želite preprečiti težave.

Tako za dojenčka kot tudi za starše je lahko proces izraščanja zobkov zelo neprijeten. Po navadi se prične štiri dni preden zobek prične prodirati skozi dlesen ter traja naslednje tri dni. Med tem obdobjem lahko vaš dojenček kaže vrsto simptomov vključno s prekomernim slinjenjem, razdraženostjo, grizenjem, drgnjenjem dlesni, sesanjem ter zmanjšanim apetitom za trdo hrano, itd.

Prva stvar, ki si jo morate zapomniti vezano na produkcijo materinega mleka, je, da je povezana s povpraševanjem ‒ več kot dojite, več mleka bodo vaše dojke proizvajale. Hranite dojenčka kadar koli pokaže prve znake lakote (povečan nemir, slinjenje ali premikanje ustnic), veliko prej kot prične jokati. Ne trudite se, da bi prevzeli urnike dojenja in se raje zanesite na notranjo uro vašega dojenčka, ki vam bo povedala natančno, kdaj in kako dolgo ga morate hraniti. Pojavili se bodo tudi dnevi, ko se bo vaše telo moralo prilagoditi spremenjenim potrebam vašega dojenčka. Takšne dneve bo vaš dojenček bolj nemiren, bolj vznemirjen in zahteval bo, da ga bolj pogosto hranite. Po 2‒3 dneh se bodo stvari spet ustalile, vaše telo se bo prilagodilo in vaš dojenček bo spet zadovoljen. Takšni dnevi se bodo v prvem letu redno pojavljali in bodo povezani s pomembnim korakom naprej v razvoju vašega dojenčka. V takšnih dnevih se potrudite, da boste našli dovolj počitka in da boste dojenčka hranili tolikokrat, kot bo to potreboval. V primeru, da vaš dojenček ne pridobiva na teži tako hitro, kot bi vi to želeli ali pa v primeru, če imate med dojenjem bolečine, je vzrok lahko slabo sesanje. Prosite za pomoč svetovalca za dojenje, prijateljico ali družinskega člana, ki ima izkušnje z dojenjem. Pravilno sesanje bo vašemu dojenčku omogočilo, da se bo učinkovito hranil in zaščitilo vaše bradavice pred poškodbami ter bolečino.

Produkcijo materinega mleka lahko stimulirate črpanjem med obroki. To je potrebno samo v primeru, če vaš dojenček ne pridobiva na teži ali pa nima mokrih plenic.

Če je le možno, se izogibajte temu, da bi dojenčka hranili z dodatki. To je povezano s povpraševanjem in produkcijo materinega mleka. Če bo vaš dojenček pil še dodatno hrano, se bo posledično manj hranil s prsi, kar bo nadalje vodilo do zmanjšane produkcije materinega mleka. Izogibajte se tudi ponujanju dude ali hranjenja na flaško, dokler se proces dojenja ne ustali. Dudo lahko vaš dojenček zamenja za bradavico in posledično prične zavračati dojenje.

Med hranjenjem vam je lahko v pomoč nežna masaža dojk, le-ta sicer ne vpliva na produkcijo količine materinega mleka, temveč pomaga odpreti mlečne kanale in pospešuje prost pretok materinega mleka.

Včasih vas bo potolažilo, če boste vašega dojenčka pred in po hranjenju stehtali, vendar se zavedajte, da bo vaš dojenček na začetku dojenja popil zelo majhno količino materinega mleka.

Strokovnjaki še niso podali razsodbe o tem, ali določena hrana dejansko vpliva na laktacijo, zato vse trditve vzamite z rezervo. Med hrano, ki naj bi pospeševala oskrbo z materinim mlekom, so nekatera semena (kot so piskavica, koromač, kumina, seszam in koper), česen, špinača, bazilikin čaj, leča, oreščki in suho sadje, oves in kaša, osat, ingver in korenje.

V primeru, da se boste odločili eksperimentirati s katerokoli izmed sestavin, ne pozabite, da jih morate uživati zmerno ter samo kot sestavni del zdravega ter uravnoteženega načina prehrane. Preden pričnete s kakršnimi koli dopolnili ali zeliščnimi zdravili, se posvetujte s svojim zdravnikom.

Drugi zelo pogost vzrok za zmanjšano produkcijo materinega mleka je stres. Imeti novorojenčka je lahko zelo stresno, zato dovolite sebi in svojemu dojenčku nekaj časa, da se navadita in si odpočijeta. Če je le mogoče, omejite svoje obveznosti na minimum tako, da lahko prve dneve po porodu preživite s svojim dojenčkom. Naj vam ne bo nelagodno vprašati svoje prijatelje ali družinske člane za pomoč. Za dojenje najdite najmirnejšo in tiho sobo v hiši. To bo pomagalo vam kot tudi vašemu malčku, da se sprostita in osredotočita na dojenje. Še posebej v dneh, ko se mora vaše telo prilagoditi novim potrebam dojenčka in se vam zdi, da vaš dojenček joka in stoka, vam bo morda pomagalo, da se pogovorite z mamicami, ki imajo dojenčka v istem obdobju. Priznanje in razumevanje vam bo pomagalo, da se vodite skozi to obdobje.