Preskočite na vsebino

Način prehrane pri dojenju

Ali niste sigurni, da proizvedete zadostno količino materinega mleka? Še posebej, če se počutite preobremenjeno in utrujeno in se zdi, da vaš dojenček več ne preneha jokati. V takem primeru dvomite vase. To povzroči verižno reakcijo. Že tako ste v stresu in se počutite utrujeno ter vas pričenja skrbeti, da vaš dojenček ni zadovoljen. To povečuje zaskrbljenost in stres, kar lahko posledično vpliva na produkcijo materinega mleka. Zavedamo se, da je prvih nekaj mesecev z vašim dojenčkom najdragocenejših. Želimo vam na najudobnejši način pomagati pri vaši izkušnji, zato prosimo, da berete naprej.

Kdaj je vaša oskrba materinega mlega prenizka

Če vaš dojenček pridobiva na teži in je samo dojen, potem je vaša oskrba z materinim mlekom zadostna. Na drugi strani pa, če je vaš dojenček zelo zaspan in potrebuje pomoč pri bujenju, če izgublja težo in ima neredno odvajanje, je pametno, da opazujete, ali vaš dojenček dobi zadostno količino materinega mleka.

Stres je lahko eden izmed faktorjev, ki vpliva na produkcijo vašega materinega mleka in povzroči, da je prenizka. Kot novopečena mamica morate prebaviti veliko novih stvari. Bodite potrpežljivi s seboj in z vašim dojenčkom. Ko se bo z napredovanjem dojenja povečalo tudi vaše zaupanje, bo vaš dojenček napredoval in oba bosta srečna. Na splošno so mamice mnogo bolj sproščene s svojim drugim otrokom. Na vašo oskrbo z materinim mlekom lahko vpliva tudi utrujenost.

Kako povečati količino materinega mleka

Pomembno vprašanje je, kako se je med meseci dojenja potrebno prehranjevati, da bi to zagotovilo dobro oskrbo materinega mleka. Karkoli boste jedli po porodu in v času dojenja, bo neposredno vplivalo na količino produkcije materinega mleka ter bo vplivalo na vašega dojenčka. Eden od najboljših načinov, da povečate količino oskrbe materinega mleka, je, da dejansko nadaljujete z dojenjem. To bo stimuliralo živčevje in pomagalo pri produkciji večje količine materinega mleka v dojki. Medtem ko se vaš dojenček hrani, vaše telo pošilja signale za povečanje produkcije materinega mleka.

Ključno za povečanje produkcije materinega mleka je, da si redno črpate mleko iz dojk in da se manj mleka kopiči med posameznimi hranjenji. Svetujemo vam:

  • Da dojite pogosto in učinkovito in to počnete vsaki dve uri.
  • Da dojenčka ustrezno namestite tako, da se oba počutita udobno.
  • Da si vzamete čas in izberete primeren prostor, ki ga vaš dojenček potrebuje za dojenje.
  • Če je mogoče, nekaj dni ne počnite ničesar drugega kot to, da skrbite za vas in za vašega dojenčka.
  • Vsakič, ko dojite, menjajte stran, saj imamo vsi najljubšo stran; ne pozabite zamenjati strani.
  • Druga stvar, ki se je lahko spomnite, je, da k vaši prehrani dodate živila, ki pospešujejo produkcijo materinega mleka. Poskušajte se hraniti čim bolj zdravo in izberite jedi, ki so enostavne za pripravo ter vam prihranijo čas.
  • Med dojenjem boste porabili veliko kalorij. Ne pozabite, da je pomembno, da uživate hrano redno in v zadostni količini. Da bi lahko nahranili dojenčka, morate sami zaužiti zadostno količino hrane.

Izstopite iz začaranega kroga

Novopečene mamice se pogosto spopadajo z dojenjem. Niste edini in zagotovo niste neuspešni. Dojenje ne sme biti boleče in to je odvisno od tega, kako dojenčka namestite na dojko. Prosimo, da se posvetujete s svojim svetovalcem za dojenje ali pa s svojo babico. Laktacija je povezana s hormoni. V primeru, da boste v stresu ali pa boste čutili celo tesnobnost, bo vaše telo proizvajalo adrenalin, ki bo posledično prevladal hormon prolaktin. To lahko upočasni vašo produkcijo materinega mleka.

V primeru, da dojite, morate v toku dneva zaužiti zadostno količino tekočine. Dokler bo vaše telo dovolj hidrirano, bo pomagalo pri produkciji materinega mleka. Mislite na vodo, zeliščne čaje in na koromačev čaj. Dobro pravilo preko palca je, da vedno popijete kozarec tekočine, preden pričnete s hranjenjem vašega dojenčka. Ne čakajte do trenutka, ko boste začutili žejo, kajti to je zadnji korak vašega telesa, da vam sporoči, da ste dehidrirani.

Naj vas ne bo strah vprašati druge mamice za nasvet. Morda vprašate vašo mamo ali sestro ali mamico 3 otrok ali pa najboljšo prijateljico, katere fantek dobro napreduje. Z veseljem vam bodo v podporo kot mladi mamici, ki jo skrbijo njene veščine dojenja. Ali pa odkrijte več nasvetov strokovnjakov glede dojenja da bi vam in vašemu dojenčku olajšali življenje v času dojenja.