Preskočite na vsebino

Simptomi pri izraščanju zobkov

Čeprav se simptomi pri izraščanju zobkov in njihova intenziteta med otroci razlikujejo, nekaj zagotovo drži, za večino staršev in njihovih dojenčkov je izraščanje zobkov lahko zelo stresen proces. Ko se zobki pričnejo pomikati proti površju in pričnejo prodirati skozi dlesni, ima pritisk, ki ga ustvarjajo, za posledico bolečino in neprijetne simptome, kot so potreba po žvečenju ali zmanjšan apetit ter sitnost.

Izraščanje zobkov se po navadi prične okoli šestega meseca, vendar za ta proces ni nenavadno, da se prične pri starosti 3 mesecev pa vse do 12 mesecev. Simptomi izraščanja zobkov se pojavijo 4 dni, preden zobek prodre skozi dlesni in lahko trajajo še nadaljnje tri dni. V tem obdobju kažejo otroci vsaj en, pogosto pa celo več neprijetnih simptomov.

Tipični simptomi pri izraščanju zobkov

  • Otekle in občutljive dlesni, ki si jih otroci nenehno drgnejo s svojimi prstki. Zaradi pritiska, ki ga ustvarja zob, ki prodira skozi dlesen, postanejo dlesni otekle in občutljive. Nežna masaža, ki jo lahko izvajate s prstom, lahko ublaži neprijeten občutek. Tudi ohlajene igračke prevlečene z gelom za izraščanje zobkov, ki so namenjene lajšanju izraščanja zobkov, lahko pomagajo.
  • Če pogledate v otrokova usta, lahko opazite zelo pordel del dlesni z zobkom, ki je bolj ali manj viden. Včasih se lahko pojavi rahla krvavitev, ali pa majhen hematom ‒ mehurček napolnjen s krvjo znotraj dlesni. Če ste v dvomih, obiščite vašega zdravnika.
  • Prekomerno proizvajanje sline, pogosto obrišite dojenčkov obraz tako, da ga tapkate z mehko krpo in nanesite zaščitno kremo na področje brade, da bi tako preprečili razdraženost.
  • Grizljanje ali sesanje vsega, kar lahko dosežejo. To lahko pomeni igračke, gospodinjske predmete, vaše lase itd. Ponudite mu primeren nadomestek, kot je igračka za lajšanje izraščanja zobkov ali pa vlažno, hladno krpo.
  • Vaš dojenček ima lahko pordel obraz in včasih celo topla lička. Če ima vaš otrok vročino višjo od 102 °F ali 38.9 °C, morate poiskati zdravniško pomoč, saj to ni običajen znak izraščanja zobkov.
  • Drgnjenje ličnic ali ušes na strani, kjer zobek prodira skozi dlesen.
  • Vaš otrok ima zmanjšan apetit, še posebej za trdo hrano. Za nekatere dojenčke lahko grizenje med izraščanjem zobkov prestavlja nelagodje, zato se lahko pričnejo upiranju hranjenja. Poskušajte jim ponuditi ohlajeno, mehko hrano, kot je jogurt, jabolčni sok, pretlačeno sadje, smuti itd.
  • Nemirno spanje med nočjo. Lahko se zdi, da se simptomi ponoči poslabšajo. Najbolj verjetna razlaga je, da vaš otrok postane še bolj nervozen, ko je utrujen, zato se vsak simptom, ki ga občuti, poslabša zaradi utrujenosti.
  • Kašljanje ali refleks drgnjenja. Vaš otrok lahko pogoltne nekaj prekomerno proizvedene sline, ki se ustvarja med procesom izraščanja zobkov, kar lahko povzroči, da se drgnejo ali kašljajo. Prvi korak je, da izločimo vse druge možne vzroke, kot so prehlad ali alergije. V drugačnem primeru vaš otrok ne bi smel imeti težav z dihanjem. Če otrok pogoltne prekomerno slino, to lahko povzroči rahlo drisko, vendar če driska postane močna, morate takoj obiskati zdravnika.
  • Otrok lahko med procesom izraščanja zobkov postane veliko bolj nervozen in razdražen. Lahko joče več kot po navadi ali pa ima težave s sprostitvijo. Nekateri predlogi, ki smo jih opisali zgoraj, lahko pomagajo zmanjšati nelagodje, vendar ni boljšega zdravila za sitnost kot veliko objemov.
  • Med fazo izraščanja zobkov bo vaš dojenček najverjetneje poskušal nesti v usta vse, kar je v njegovem dosegu. Ti predmeti so lahko prekriti z bacili, ki lahko vašega dojenčka izpostavijo morebitnim težavam s trebuščkom ali pa z drisko. Čeprav na drisko kot tudi posledično na plenični izpuščaj ne gledamo kot na običajen simptom povezan z izraščanjem zobkov, verjamemo, da se ta pogosto pojavi v tem obdobju zaradi tega, ker vaši dojenčki nesejo v usta vse, kar lahko najdejo. Poskušajte imeti predmete, ki se nahajajo v bližini vašega dojenčka čiste in razkužene, če pa pojav driske ne izgine, obiščite zdravnika.